Nexus 7 İncelemesiNexus 7
Arama devi Google tablet piyasasında Apple iPad Mini ve Amazon Kindle Fire gibi ciddi rakipleri olmasına karşın kendi adını taşıyan Google Nexus 7’yi piyasaya sürerek bu alanda da ne kadar iddialı olduğunu herkese gösterdi. Kendi adını taşıyan 7 inçlik tableti için teknoloji devi ASUS ile anlaşarak Android Jelly Bean işletim sistemine sahip ve NVIDIA Tegra 3 SoC dört çekirdekli işlemciye sahip modelini çok uygun fiyatlarla piyasaya sürdü.
Nexus 7’nin ilk partisiyle birlikte kullanıcılara 8 GB ve 16 GB depolama alanına sahip iki farklı model sunuldu. Cihazın 8 GB’lık sürümü bir çok kesim tarafından eleştirilmiş olsa da 199 dolar gibi bir satış fiyatına sahip olduğu düşünüldüğünde ve fiyat performans karşılaştırılması yapıldığında gerçekten de beklentileri sonuna kadar karşılayabilecek bir cihaz olarak dikkat çekti.
nexus 7 ana ekran
ASUS’un yeni TruVivid motoru ile geliştirilen ve 1280x800 IPS görüntü sunan ekran zıt renkler ile kullanıcılara gerçekten mükemmel bir görüntüleme deneyimi sunmakta. Ayrıca 1.3 GHz hızındaki dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini 12 çekirdekli GPU ile kombine olarak kullanan cihaz sizlere mükemmel bir multimedya ve oyundeneyimi sunabiliyor.
Bu şık cihazın fiyatını alt noktalarda tutabilmek için gereksiz görülen tüm bağlantı noktaları arındırılmış ve sadece bir Micro USB ve ses girişi bırakılmış. Bunun dışında 3G desteği bulunmayan cihaz üzerinde, arka kameraya da yer verilmemiş.
Böylece ilk parti Nexus 7’ler için 8 GB’lık model 199 dolardan, 16 GB’lık model ise 249 dolardan piyasaya sürülebildi.
Nexus 7 Teknik Özellikler:
Boyut: 198.5 x 120 x 10.5 mm
Ağırlık: 340 g
Ekran: Corning Glass Çizilmez Cam
Ekran Çözünürlüğü: 1280x800 Piksel Led Aydınlatmalı IPS ekran (216ppi)
Ekran Boyutu: 7”
Disk Kapasitesi: 16 GB & 32 GB
RAM: 1 GB
Kamera: Var (Ön Kamera) 1.2 MP
Video Kayıt Çözünürlüğü: 720p 1280x720
İşlemci: Nvidia Tegra 3 1300 MHz A9 Quad-Core (4 Çekirdekli)
Grafik İşlemci: ULP GeForce
Batarya : 4325 mAh Li-Ion Batarya
NFC Desteği: Var
Ek Özellikler: Dijital Pusula, Işık, Yön ve İvme Sensörü
Nexus 7 Kutu İçeriği:
Nexus 7 Tablet
USB Bağlantı Kablosu
Güç Adaptörü
Kullanım Kılavuzu
Kulaklık (Yok)
Giriş
Hayatımızın içinde hepimizin farklı alışkanlıkları vardır ve elimizdeki teknolojik aletleri farklı yerlerde farklı şekillerde kullanırız. Örneğin ben günümün büyük bir bölümünü ofiste ve evde bilgisayar başında geçiriyorum. Özellikle masaüstü bilgisayar her zaman tercihim olmuştur. Ev ve ofis dışında gerekli durumlarda akıllı telefonum ile internete girerek o an yapmam gereken işleri halletmeye çalışırım. Bunun dışında kalan durumlarda; örneğin evde bilgisayar başında oturmaktan yorulduğumda tableti elime alır yatağıma uzanır ve sosyal medya hesapları, haber siteleri, epostalar ve yeni uygulamaları takip ederim.
Aslını söylemek gerekirse tabletler akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara göre çok daha kullanışlılar ve daha uzun bekleme süresine sahipler. Bu nedenle bazen keşke tüm işlerimizi kolayca elimizde taşıdığımız tabletlerle yapabilsek diye düşünmüyor değilim. Ama gelin görün ki şu an için bu düşündüklerimi gerçekleştirmek pek mümkün görünmüyor ama ilerleyen zamanlarda neden olmasın değil mi?
İlk bakışta Nexus 7’nin dış görünüşü, 200 dolarlık satış fiyatını düşündüğünüz zaman gerçekten çok şık ve şaşırtıcı derecede kaliteli.
Nexus 7 Ön Panel
Cihazın kasası oldukça iyi kalitede ve arka bölümdeki dokulu yapısı sayesinde gerçekten çok iyi bir tutuş deneyimi sağlıyor. Tek elinizle rahatlıkla taşıyabileceğiniz ve kullanabileceğiniz Nexus 7 avuç içerisinde oldukça dengeli duruyor.
Normal tabletleri göz önüne aldığını zaman Nexus 7, 340 gramlık ağırlığıyla gerçekten çok hafif bir cihaz ve elinizde tutmak için yeterince konforlu.
Nexus 7 Arka Panel
Daha öncede söylediğim gibi cihazın maaliyetini düşük tutmak adına, kasası üzerinde sadece bir mikro USB portu ve altındaki ses çıkışı ile birlikte geliyor.
Nexus 7 Portlar
Yine dikkat çeken özelliklerden birisi cihazın ön bölümünde bulunan 1.2 MP’lik ön kamera ve sağ bölümde bulunan tuşlar. Cihaz üzerinde sağ üst bölümde bulunan ses açma kapama ve güç tuşu dışında herhangi bir fiziksel tuş bulunmamakta.
IPS Görüntü
Tabletlerin temel ve en önemli bileşenlerinden olan ekranın normal şartlar altında düşük fiyatlı bir cihaz satın aldıysanız çok kaliteli olmasını beklemek yanlış olacaktır. Gelin görün ki Nexus 7 için aynısını söylemem mümkün değil. Çünkü 1280x800 Piksel Led Aydınlatmalı IPS ekran çözünürlüğünü 216ppi ile sunan Nexus 7 aynı zamanda Corning Glass Çizilmez Camıyla da gerçekten çok başarılı ve piyasada gördüğünüz üst kalite cihazlara kafa tutabilecek noktada.
iPad, Galaxy Note 2, Nexus 7
Sizler için iPad, Galaxy Note 2 ve Nexus 7 ekran görüntülerini karşılaştırmak için çektiğimiz fotoğrafı gördüğünüz zaman söylemek istediklerimi az çok anlayacaksınız.
Android 4.1 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler ve Uygulamalar
Yeni Android işletim sistemi Ice Cream Sandwich üstüne inşa edilen Jelly Bean 4.1 ile Google kullanıcılarına çok daha gelişmiş bir arama ve sesli arama deneyiminin yanında daha hızlı ve daha akıcı bir arayüz sunuyor.
Project Butter: Google’ın Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların kullanıcı arayüzleri üzerinde yaşanan geç yanıt verme ve tutarsızlık sorunlarının önüne geçmek için başladığı ilk ciddi giriş olarak dikkat çekmiştir. Android 4.0 ile her şey çok daha iyi duruma gelmiş olsa da tam anlamıyla yeterli olmamıştı. iOS veWindows Phone’un hem daha tutarlı hem de daha akıcı olarak çalıştığını düşündüğümüz zaman Google tarafından böyle bir hamlenin gelmesi gayet normaldi.
Bu noktada Google, VSync (dikey senkronizasyon) ve Triple Buffering (üçlü arabellekleme) gibi tanınmış teknikleri tanıttı. Çok detaya girmeden, VSync temelde LCD ekran yenileme ile ekran değişikliklerini eşitler. VSync ekran işleme ile ilgili birçok şeyin temel parçasıdır ve açıkçası yeni bir özellik olarak geliştirilen işletim sisteminde görmek beni şaşırtmıştı.
Dokunmatik ekran duyarlılığı konusunda da geliştirmeler yapan Google, anlık fiziksel bir temasla aynı anda cihazların reaksiyon göstereceğini bildirdi. Daha önceleri Android üzerinde çok etkili olmayan dokunmatik sistemi, yine Jelly Bean ile giderilmiş oldu. Nexus 7 üzerinde kullanılan NVIDIA ile donanım ve yazılım üzerindeki kombinasyon sayesinde ekran üzerinde oluşan gecikme minimum süreye çekilmiştir. Sonuç ise gerçekten çok daha hızlı tepki süresini beraberinde getirmiştir.
Şimdiki ve önceki kullanıcı arayüzlerini bire bir test etmek için çok farklı araçlar kullanmamış olsak da Nexus 7'de yeni işletim sistemiyle birlikte arayüz ve uygulamalar arasında geçişler inanılmaz hızlı ve akıcı. Android 4.1 öncesiyle karşılaştırdığınızda gözle görülür bir hızlanmaya zaten şahit olmanız mümkün.
Yeniden Boyutlandırılabilir Araç Çubukları:
Nexus 7 widget
Farklı ve dikkat çeken özelliklerden birisi de ekran üzerinde gördüğünüz araç çubuklarını veya bir diğer adıyla widget'ları istediğiniz şekilde elle boyutlandırabilmeniz. 7 inçlik bir ekrana sahip olduğumuz için açılış ekranında bulunan araçları istediğimiz gibi boyutlandırarak ekranın ne kadarlık bir bölümünü kaplamasını istediğimize kolaylıkla karar verebiliyoruz.Tek yapmamız gereken widget'ı normal bir şekilde basılı tutarak taşımak ve sonrasında ekranın etrafında beliren yuvarlak noktalar sayesinde widget boyutunu sürükle bırak yöntemiyle ayarlamak.
Akıllı Klavye
Google, Jelly Bean ile her ne kadar klavyenin geliştirilerek daha akıllı bir hal aldığını duyurmuş olsa da ben kendi testlerim sırasında gerçekten çok büyük farklılıklar gördüğümü söyleyemeyeceğim. Genel olarak klavyeyi değerlendirmemiz gerekecek olursa emin olun çok rahat bir kullanıma ve süper hızlı bir tepki süresine sahip olduğunu söyleyebilirim.
nexus 7 klavye
Bunun dışında sesle yazı yazabilme yeni gelen havalı özelliklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Eğer birAndroid kullanıcısı iseniz, size zaten Google'ın ses tanıma özelliği çok tanıdık gelecektir. Temelde konuşmalarınız bir Google sunucusu üzerine gönderilir ve geriye hızlı bir şekilde metin haline dönüştürülmüş hali gelir. Açıkçası ekrana dokunarak yazı yazmaktansa bu yöntem birçok kullanıcıya çok daha hızlı gelebilir. Bu uygulamanın tek kötü yanıysa etkin bir veri bağlantısı gerektirmesi ve bu mevcut olduğunda bile, sunucudan bir yanıt gelmeden önce bir gecikme olmasıdır.
Geliştirilen sesli yazı yazabilme özelliği her ne kadar eskisinin üzerine inşaa edilmiş olsa da çok daha iyidir. En fark yaratan özelliği ise sesli işleme yapmak için sunucuya ihtiyaç duymamasıdır. Gerekli tüm işlemleri sizin için telefonunuz yapar. Bu tabii ki hiçbir veri bağlantısı gerekli olmadığı anlamını taşımaktadır. Bu sayede istediğiniz her zaman kolayca çalışır ve istek ile tepki arasında gecikme süresi de ortadan kalkmış olur. Böylece verimlilik artar.
Açıkçası Google'ın ses tanıma sisteminin Apple'ın Siri'sinden çok daha başarılı olduğunu söylersem hiç de yanlı bir bilgi olmayacaktır. Google noktalama gibi ayrıntıları ve dikte sırasında çok daha uzun cümleleri rahatça tanımlayabilmektedir. Özellikle kullandığınız yabancı dil aksanınız çok iyi olmasa da Google'ın ses tanıması söylediklerinizi oldukça iyi şekilde dikte edebilmekte. Sonuç olarak Google kalitesi bu noktada da kendisini gösteriyor ve sürekli olarak daha iyiye gidiyor.
Yeni Kamera Uygulaması
nexus 7 kamera
Nexus 7 bir arka kameraya sahip olmadığı için resim galerisi ve kamera arasındaki navigasyon sistemini denemek için şansımız olmuyor. Yine de görünen o ki ön kamerası sayesinde yaptığınız çekimlerden sonra fotoğraflarınız için kolayca önizleme yapma şansına sahip olabiliyorsunuz. Daha önceki sürümlerde olduğu gibi çekilen fotoğraf sonrasında galeriyi açmak zorunda kalmıyor olmamız gerçekten büyük rahatlık. Aynı zamanda bir fotoğrafı silmek de oldukça kolay bir hal almış. Tek yapmanız gereken fotoğrafı tutarak ekranın dışına sürüklemek, hepsi bu. Ayrıca eski versiyonlarla karşılaştırıldığında resimler arasında geçiş animasyonları çok daha güzel ve gerçekten çok hızlı.
Geliştirilmiş Bildirimler
Geliştirilen bildirimler menüsü sayesinde artık bildirim paneli üzerinde doğrudan e-postalarınıza kolayca ulaşabileceksiniz. Basit iki parmak hareketiyle sol üst bölümdeki bildirim menüsünü aşağı çekerek, gelen bildirimlerden istediğinize tek dokonuşla ulaşabilirsiniz.
nexus 7 bildirimler
Eğer geç kaldığınız veya katılamadığınız bir bildirim var ise kolayca arama yaparak bunlara ulaşabiliyor olmanız da gerçekten güzel düşünülmüş bir özellik olarak dikkat çekiyor.
Arama - Yeni Kullanıcı Arayüzü
Jelly Bean ile Google Arama'larında özel sonuçlar farklı tasarımlar ile karşınıza geliyor. Her ne kadar yeni bir kavram olmasa da mobil deneyimini arttırmak için kullanıcılara sunulmuş yaratıcı bir özellik olarak dikkat çekiyor.
nexus 7 hava durumu
Örneğin bulunduğunuz şehrin hava durumu ile ilgili bir arama yaptığınız zaman, o konuma ait haftalık hava durumu çizelgesi karşınıza farklı bir görünüm altında geliyor.
Bunun dışında o an bulunduğunuz konuma göre değiştiğiniz düşündüğüm Google Arama bölümündeki farklı fon resimleri de ilginizi çekebilir diye düşünmekteyim. Herşeyden önemlisi ana ekran üzerinde bulunan arama çubuğu sayesinde uygulamayı açmadan doğrudan arama yapma şansına da sahip olacaksınız.
Geliştirilmiş Sesli Arama
Sesli arama eskisine göre çok daha işlevsel hale getirilmiş. Daha iyi, hızlı ve ana dilinizi çok daha iyi bir şekilde anlıyor ve size geri dönüş yapıyor.
Google Chrome ile Mükemmel Web Deneyimi
Google ve Asus işbirliğiyle hayata geçirilen ve Google’ın kendi adını taşıyan 7 inçlik tableti Google Nexus 7aynı zamanda varsayılan internet tarayıcısı olarak Google Chrome’u kullanan ilk tablet olarak da dikkat çekiyor.
Bu noktada Google Chrome ile Nexus 7 kullanıcılarına gerçekten hızlı, akıcı ve mükemmel bir web deneyimi sunuyor. Sayfa açılış hızı gayet yüksek ve sayfalar arasındaki geçişler gayet akıcı. Testler sırasında herhangi bir şekilde sayfalarda donma takılma ve benzeri bir sorun ile karşılaşmadığımı da dile getirmeden edemeyeceğim.
Video Oynatma
1280 x 800 IPS paneli her tür içeriğin sunumu konusunda gerçekten çok başarılı. Wi-Fi üzerinden veyaYoutube üzerinden izlediğim HD videolar derin bir kontrast altında gerçekten harika bir görüntü kalitesi sunuyor.
nexus 7
Yine Wi-Fi aracılığı ile aynı videoları iPad üzerinde de oynattığımızda her iki cihaz da benzer görüntü kalitesini ve akıcılığını kullanıcılara sunuyor. Bu noktada Nexus 7'nin ekran ve görüntü kalitesinin gerçekten çok ama çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.
iPad & Nexus 7
Hoparlörler:
Nexus 7'nin arka panelinde alt bölümü kaplayan büyük bir hoparlör mevcut ve gerçekten ses çıkışı olarak yeterli seviyede. Nexus 7 ile hoparlör üzerinden müzik dinlerken seste bozulmalar ve çatlamalar olduğuyla ilgili şikayetler olduğunu duymuş olsam da ben bu tarz bir sorunla karşılaşmadım. Ses gayet kaliteli ve tatmin edici dersem bu noktada yalan söylemiş olmam.
nexus 7 müzik
iPad ile karşılaştırdığımızda ise aynı ses düzeyinde iPad'in daha fazla ses çıkışı sağladığını ama ses kalitelerinin eşdeğer olduğunu bilmenizde de bence fayda var.
Oyun Performansı:
Nenamark Grafik testi sonuçlarına göre Nexus 7, Tegra 3'ün 1.6 GHz hızında çalışan Asus Transformer Pad Infinity'nin ardından ikinci sırada kendisine yer bulmayı başarıyor. Bu sonuç, 3D oyunlar için grafik performansının gerçekten çok iyi olduğu anlamına gelir.
nexus 7 oyun
Özellikle gerçek anlamda 3D grafiklerle donatılmış bir oyun olan Dead Trigger'ı Nexus 7 ile denediğim zaman herhangi bir takılma olmadan oyunu rahatlıkla oynayabildim. Hem performans hem de görüntü kalitesi göz önünde bulundurulduğunda Nexus 7 gerçekten mükemmel bir oyun deneyimini kullanıcılara sunabilen bir cihaz.
Sistem Performansı
Uygun fiyatına rağmen performansına baktığımız zaman Nexus 7 şu an için piyasada satın alabileceğiniz en güçlü 7 inçlik tablet diyebiliriz. Nexus 7 gerçekten performans arayan kullanıcılar için ideal bir cihaz. 7 inçlik bir tabletten bekleyebileceğinizden çok daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor.
nexus 7 playstore
Batarya Ömrü:
Asus'a tarafından açıklanan bilgilere göre Nexus 7 teorik olarak 9.5 saatten daha fazla bir batarya ömrüne sahip. NVIDIA tarafından açıklanan rakamlara göreyse 8 saatlik HD video oynatma, 10 saatlik kitap okuma ve 10 saatlik web gezintisi süresine sahip.
Normal Kullanım ve Batarya Ömrü:
Nexus 7 tam şarj olmuş şekilde günlük normal kullanım ile ortalama 20-24 saat kadar rahatlıkla kullanılabiliyor. Oyun oynamak, sosyal hesapları gezinmek, müzik dinlemek ve e-posta hesaplarını kontrol etmek günlük eylemler arasında düşünüldüğünde gerçekten başarılı diyebiliriz.
Az Kullanım ve Batarya Ömrü:
Tabletimizi çok fazla zorlamadan uygulama kontrolü, incelem için fotoğraf çekme gibi işlemler sonrasında ortalama olarak 40-44 saat arasında bir bekleme süresi oldu.
Şarj Olma Süresi:
Nexus 7'nin bataryası tamamen boşken 3 saatten daha az sürede şarj olmakta. Bir tablet için düşündüğünüzde bu normal denilebilecek bir sarj süresi. 10 inçlik bir tablet için ortalama şarj süresinin 3 saatin üzerinde olduğunu düşündüğünüz zaman Nexus 7'nin şarj olma süresinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
Sonuç:
Nexus 7 kesinlikle piyasadaki en iyi 7 inçlik tablet. Kindle Fire gibi bir ürünle karşılaştırmanız gerekirse paranızın karşılığını çok daha fazlasıyla, dolu dolu sizlere sunacaktır.
Tabletlerin çoğunlukla eğlence için kullanıldığını düşündüğünüzde, Google bu cephede fiyatı daha uygun kılmak için sadece bir ön kamera ve 2 tane çıkış portu sağlayarak doğru yerlerden fedakarlık etmiş ve kullanıcılara gerçekten mükemmel bir tablet sunmuş.
nexus 7
Böylesine kaliteli ekran, dizayn ve pil ömrüne sahip bir tableti bu kadar düşük maliyetle üretmenin gerçekten zor olduğunu düşündüğünüz zaman Google'ın bizlere sunmuş olduğu 7 inçlik tablet Nexus 7 gerçekten çok değerli bir cihaz. Google bu işten para kazanıyor mu bilinmez ama şirket belirli bir noktaya ulaşmak için fedakarlık yapması gerektiğini gerçekten iyi biliyor.
Cihaz oyun oynamak ve video izlemek için gerçekten mükemmel bir performans sunuyor. Sadece TegraZoneoyunlarına bakarak bile grafik performansı hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca IPS ekranı internette gezinmek, e-dergileri okumak, resimlere bakmak ve video izlemek için fazlasıyla yeterli ve iyi.
Son olarak Nexus 7'nin tasarımı oldukça zarif ve üstün kalitede bir işçiliği, hafif ve dengeli bir kasa yapısıyla birleştirmiş durumda.
Google Nexus 7
ArtılarıEksileri
NFC desteği sayesinde dokunmatik veri alışverişi.Micro SD kart yuvası olmaması.
Mükemmel bir Google Play deneyimi için geliştirilmiş.Arka kamerasının bulunmaması.
Google’ın tüm servislerinden etkin olarak yararlanabilme.Tegra 3’ün düşük versiyonlarından birini kullanıyor olması.
Ön kamera desteği.3G desteği olmaması.
İnç başına 216 piksel yoğunluğu ile 7 inç tabletler arasında ön sıralarda.
Malzeme kalitesi üst seviyede
330 gram ağırlığı ile yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz.
Yüksek sistem performansı.
Yeterli pil ömrü.

Yorumlar