Red Bull Image Quest 2013 Ödüllü Fotoğraf YarışmasıImage Quest 2013, 2007 ve 2010’dan sonra yarışmanın üçüncü halkası olacak.
Nisan 2013’te başvurular sona erdiğinde binlerce fotoğraf gönderilmiş olacak. Ardından önemli uluslararası yayınların fotoğraf editörlerinden oluşan bir jüri 10 kategorideki 50 en iyi fotoğrafı ve toplamda birinciyi seçecek. Daha sonra bu 50 finalist fotoğraf benzersiz ve bağımsız bir gece fotoğraf sergisi olarak dünyayı dolaşacak. Toplamda birinci gelen fotoğrafın sahibi yeni Leica S fotoğraf makinesi, kategori birincileri ise birer Leica X2 kazanacak.
Yarışma 10 kategoriden oluşuyor: hayat tarzı, oyun alanı, enerji, ruh, yakından, kanatlar, sekans, yeni yaratıcılık, deneysel ve aydınlatma. Bir önceki yarışmada 112 ülkeden 4.773 fotoğrafçı toplamda 22.764 fotoğraf göndermişti. Chris Burkard’ın sörfçü Peter Mendia’yı Şili’nin batı sahili açıklarında dalgalarda sörf yaparken çektiği ‘Perfect Day’ isimli fotoğrafı birinciliği kazanmıştı.
2007 ve 2010’un jüri üyelerinden, The Times’ın eski fotoğraf editörü Paul Sanders şöyle diyor: “Red Bull Illume dünyanın en iyi yarışmalarından biri. Fotoğrafçılık ve yetenek standardı inanılmaz ve fotoğrafçıların hayal gücü de müthiş. Görüntüler bakmayı nefes kesici buluyorum.”
Fotoğraflar sadece şelalelerden aşağı düşen kanocular ya da dimdik uçurumlara tırmanan dağcılar gibi dramatik görüntüler değil, sörf, kayak ve diğer aksiyon sporlarının hayat tarzını ortaya koyan sahne arkası görüntülerini de içeriyor.
Gönderim aşaması 1 Aralık 2012 ile 30 Nisan 2013 arasında devam edecek.
Daha fazla ayrıntı için www.redbullillume.com‘u ziyaret edin.
SERBEST GÖRÜNTÜ KÜTÜPHANESİ:
Bütün fotoğraflarımızın Red Bull Illume bağlamında haber amaçlı kullanımı serbesttir.
50 finalist fotoğraf www.redbullillume.com’dan görülebilir. Yüksek çözünürlüklü versiyonlar, videolar ve daha fazlası Red Bull Content Pool’da bulunabilir.
50 finalist fotoğrafı aşağıdaki bağlantıdan da indirebilirsiniz:
http://clients.zooom.at/_ftpRBillume/RedBullIllume2010_Top50.zip.
Ayrıca ilginizi çeken sporları seçerek web siteniz için aksiyon karelerinizi içeren kendi özel galerinizi yaratabilirsiniz. Ya da Facebook kapak resminiz için özel boyutlu fotoğraflardan birini indirebilirsiniz.